Nyelv választás: Magyar | EnglishFõoldalra | Honlaptérkép
Keresés:

Kapcsolat, szervezet


Általános információk


Kapcsolódó szervezetek


Hír / oldal:  
   


2023.12.07. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- Az atipikus munkavállalási formák munkavédelmi vonatkozásai Magyarországon témájú tanulmányról

 

A tanulmány célja azonosítani a napjainkban terjedõ különbözõ atipikus foglalkoztatási formákat, különös tekintettel az ilyen foglalkoztatási formákkal együtt járó különleges munkavédelmi kihívásokra, beleértve az atipikus foglalkoztatással érintett munkavállalókat érõ kockázatokat.

A tanulmány külön foglalkozik az atipikus foglalkoztatási formák és az azokat kísérõ munkavédelmi kihívások várható irányaival és trendjeivel.

Letölthetõ anyagok:



2023-12-07,
Kapcsolódó hírek




2023.11.02. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- A szállítás és raktározás biztonságáról

 

A szállítási és raktározási munkák során bekövetkezõ munkabalesetek okai sokfélék lehetnek. Szállítás esetében sérülések elõfordulhatnak többek között a szállítójármûvekre való helytelen rakodás, rakományrögzítés miatt, közúti baleseti eseményekkel összefüggésben. Az anyagok nem biztonságos tárolása ledõléshez, széthulláshoz vezethet, ami a személyek sérülésével járhat.

A kézi anyagmozgatásokból fõleg a munkavállalókat érõ terhelések adódnak, az anyagmozgató gépek, rendszerek használata pedig új veszélyforrásokat jelent.

A biztonságos munkavégzéshez a személyi feltételekre (alkalmasság, képesítés, engedély, kezelõi jogosultságok) és a vonatkozó biztonsági elõírások betartására van szükség (megfelelõ árukezelés, gépkezelés, üzemeltetés, felülvizsgálatok, tároló rendszerek, eszközök felállítása és alkalmazása stb.).

Az alapvetõ ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Szállítás és raktározás biztonsága” témájú útmutatóban adunk tájékoztatást. A tudásanyag elsajátítása ellenõrzõ kérdések alapján tesztelhetõ.

A szakmai anyag alkalmas a munkavédelmi alapismeretek online eszköztárának kialakítására, oktatásokhoz, képzésekhez.

A letölthetõ kapcsolódó anyagok:


2023-11-02,
Kapcsolódó hírek




2023.10.26. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- A munkavállalók átlagéletkorának emelkedésével kapcsolatos munkavédelmi kihívások témájú tanulmányról

 

A jó munkakörülmények, a munkahelyi egészségvédelem és biztonság hozzájárulnak a munkavállalók egészségének védelméhez minden életkorban. Az életkor elõrehaladásával az optimális munkahelyi megterhelésre és igénybevételre, a foglalkozási egészség és a munkavégzõ képesség megõrzésére nagyobb figyelmet kell fordítani. Az életkorral járó változások munkahelyi kezelésére, az idõsödõ és idõsebb dolgozók fizikai és lelki egészségének megõrzésére, az egészségfejlesztésre, a balesetek és egészségkárosodások megelõzésére módszereket és megoldásokat mutat be a tanulmány.

A munkavállalók átlagéletkorának emelkedésével kapcsolatos munkavédelmi kihívások” témájú tanulmány ismerteti az életkori jellemzõket, a vonatkozó adatokat, szabályozási területeket, az életkorral kapcsolatos kockázatokat és azok csökkentésének módjait, az egészségvédelem és egészségfejlesztés, az idõsebb munkavállalók továbbfoglalkoztatásának lehetõségeit és a helyes munkahelyi gyakorlatok nemzetközi példáit.
A tanulmány 2022-ben a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projektben készült.

Letölthetõ anyagok:


2023-10-26,
Kapcsolódó hírek




2023.10.25. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- többalanyú munkaviszonyok speciális szabályairól.

Az atipikus foglalkoztatási formák között lehetõség van arra, hogy egy munkaszerzõdésben megállapodva két vagy több munkavállaló egy munkakört közösen lásson el egy munkáltatónál, vagy egy munkavállaló több munkáltató részére végezze a munkakörbe tartozó feladatokat (pl. bérszámfejtési, könyvelõi, jogi, informatikai feladatokat).   

Munkakör megosztásos munkaviszonyban a munkavállalói oldalon, a több munkáltató által létesített munkaviszonyban a munkáltatói oldalon szerepel több jogalany.

Mindkét jogviszony egy munkaszerzõdésen alapul, egyetlen munkakör ellátására vállalva kötelezettséget, a munka törvénykönyvérõl szóló 2012. évi I. törvény különös szabályai szerint. A munkaviszony egyes feltételeire (pl. munkaidõ-beosztás, munkaviszony megszûnése) sajátos szabályok érvényesülnek, az általános munkajogi szabályokat az egyes jogviszonyokra vonatkozó eltérésekkel kell vagy lehet alkalmazni.

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Többalanyú munkaviszonyok speciális szabályai” témájú kiadványban adunk tájékoztatást.
 

2023-10-25,
Kapcsolódó hírek




2023.10.10. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- mezõgazdasági õstermelõi tevékenységgel kapcsolatos alapvetõ munkaügyi ismeretekrõl.

Az õstermelõi nyilvántartásba felvett mezõgazdasági õstermelõk tevékenységük során az általános szabályok szerint munkaviszonyban illetve egyszerûsített módon is foglalkoztathatnak munkavállalókat.

A foglalkoztatási feltételeket illetõen a jogszabály speciális szabályokat külön az õstermelõi munkáltatói körre nem határoz meg. Mezõgazdasági idénymunka illetve alkalmi munka esetén figyelemmel kell lenni arra, hogy az a munkavállalóval korlátozott idõtartamban végezhetõ, valamint az egy munkáltatónál alkalmi munka formájában foglalkoztatható munkavállalókra létszámkorlát is vonatkozik, az egyszerûsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvényben meghatározottak szerint. Az adóhatósághoz való bejelentést a munkavégzés megkezdéséig kell teljesíteni.  

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Mezõgazdasági õstermelõi tevékenységgel kapcsolatos alapvetõ munkaügyi ismeretek” témájú szórólapban adunk tájékoztatást.

Az õstermelõi tevékenységgel kapcsolatos információkról a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján, a nyilvántartásba vételrõl a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján, valamint adózási kérdésekben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal oldalán tájékozódhat. 
 

2023-10-10,
Kapcsolódó hírek




2023.09.11. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- a munkaügyi jogsértések speciálisan a KKV-szektorra gyakorolt hatásáról témájú tanulmányról.

A be nem jelentett munkavégzés kezelésére irányuló együttmûködés erõsítését célzó európai platform céljaival összhangban tanulmány készült a munkaügyi jogsértések KKV-szektorra gyakorolt speciális hatásairól.

A kis- és középvállalkozások foglalkoztatásban betöltött szerepe, a kialakult munkajogi viszonyok és a foglalkoztatás-felügyeleti szakterület adatai, ellenõrzési tapasztalatai alapján szükségessé vált a munkaügyi kérdéskör részletes vizsgálata szakértõi megközelítésben.

„A munkaügyi jogsértések speciálisan a KKV-szektorra gyakorolt hatása” címû tanulmány ismerteti a kis- és középvállalkozások szerepét hazánkban, a szektor általános foglalkoztatási jellemzõit, gyakorlatát és a foglalkoztatás minõségét, a törvényes mûködés rendjét.

A tanulmány feltárja és elemzi a kis - és középvállalkozásokra kifejezetten jellemzõ munkaügyi jogsértéseket és annak okait, a versenyképességre gyakorolt hatásokat.

A hazai jogi szabályozás mellett bemutatja más EGT-tagállamok munkaügyi jogsértések miatti szankciórendszerét, illetve összeveti azokat a jellemzõ sajátosságok alapján.

A szociális partnereknek és a gazdasági érdekképviseleteknek a munkaügyi jogszabályi környezettel és a foglalkoztatás-felügyelet rendszerével kapcsolatos véleményét és javaslatait is tartalmazza.

Nemzetközi irányvonalak és egyedi megoldások, jó gyakorlatok ismeretében a tanulmány több cél mentén ajánlásokat, javaslatokat fogalmaz meg, munkaügyi szempontból a jogsértések megelõzése és a foglalkoztatás minõségének javítása érdekében.

A tanulmány és angol fordítása 2022-ben a GINOP-5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült.

A munkaügyi jogsértések KKV-szektorra gyakorolt speciális hatása

2023-09-11,
Kapcsolódó hírek




2023.08.30. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- a munkabérre vonatkozó szabályokról.

A  munkaviszonyban alapvetõ munkáltatói kötelesség a munkavégzésért járó ellenérték, a munkabér kifizetése a munkavállaló részére.  

A munkaszerzõdésben a munkakör mellett meg kell állapodni a munkavállaló alapbérében, a felek alapbérként legalább a kötelezõ legkisebb munkabért (minimálbért) vagy a garantált bérminimumot kötelesek a munkaszerzõdésben kikötni [2023. január 1-jétõl a vonatkozó Korm. rendelet szerint: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2200573.kor]. A munkabért idõbérként, teljesítménybérként vagy idõ- és teljesítménybér összekapcsolásával is meg lehet állapítani. A munkaszerzõdésben, munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott díjazáson túl további díjazások is meghatározhatók a munkavállalók részére. A munkavégzés hiányában történõ díjazás eseteit a jogszabály külön nevesíti.

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „A munkabérre vonatkozó szabályok” témájú kiadványban adunk tájékoztatást.
 

2023-08-30,
Kapcsolódó hírek




2023.08.28. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- munkahelyek kialakításáról

A munkahelyek létesítését, kialakítását, a munkaeszközök telepítését a munkavédelemre vonatkozó szabályok szerinti követelményeknek megfelelõen kell megvalósítani.  
Az adott munkahely kockázatainak ismeretében az egészséget nem veszélyeztetõ és biztonságos munkavégzés feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.   
Ez a munkahelyek kialakítása során az alapvetõ munkavédelmi követelmények mellett az ergonómiai szempontoknak, az építményi feltételeknek, a tárolás és közlekedés biztonsági, rakodás és szállítás biztonsági, a mozgástérre vonatkozó, a megvilágítási és szellõztetési, valamint a higiénés követelményeknek való megfelelést foglalja magában.

Az alapvetõ ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült Munkahelyek kialakítása témájú útmutatóban adunk tájékoztatást.

 

2023-08-28,
Kapcsolódó hírek




2023.08.24. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- referencia útmutató az incidensek munkáltató általi kivizsgálásához témájú nemzetközi kiadványról

 

A munkáltató köteles minden munkabalesetet kivizsgálni és nyilvántartásba venni. A három munkanapon túl gyógyuló munkabalesetek bejelentésére rendelkezésre áll a munkabaleseti jegyzõkönyv, ehhez segédlet. https://mvff.munka.hu/index.php?akt_menu=571

A kanadai (Brit Columbia tartomány) Munkavédelmi Ügynökség WorkSafeBC útmutatójában megismerhetõk az azon a területen alkalmazott baleset kivizsgálási folyamatok, feladatok és a munkabiztonságot javító, megelõzõ intézkedések.

Munkavédelmi szakemberek és munkavédelmi szakügyintézõk részére a kiadvány segítség lehet a szakszerûség növeléséhez.   

Kiadvány magyar nyelven
Kiadvány angol nyelven

Forrás: https://www.worksafebc.com/en/resources/health-safety/books-guides/investigations-accidents-incidents-reference-guide-and-workbook?lang=en

A szakmai anyag a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében került magyar nyelvre lefordításra.

A nemzetközi szakanyagban kidolgozott témakörhöz kapcsolódó hazai munkavédelmi elõírások tartalmazzák a Magyarországon hatályos pontos követelményeket.
A munkavédelmi tárgyú jogszabályok témakörönként a Jogszabályok http://www.ommf.gov.hu/index.php?akt_menu=532 menüpontban érhetõk el.

 

2023-08-24,
Kapcsolódó hírek




2023.08.08. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- a klímaváltozás hatásairól.

A klímaváltozás korunk egyik legjelentõsebb kihívása. A globális felmelegedés, a szélsõséges idõjárási viszonyok okozta jelentõs környezeti változások, az egyre gyakoribb és hosszabb hõhullámok, valamint a nyári hónapokban szinte állandósult extrém erõs UV-sugárzás a szükséges megelõzõ intézkedések hiányában jelentõs és növekvõ egészségi és biztonsági kockázatot jelenthetnek a munkavállalók számára.  A hõhullámok a jelentõs közérzet- és teljesítõképesség-romlás mellett leggyakrabban ájulást, napszúrást, hõkimerülést és hõgutát okozhatnak a munkavállalóknál, valamint a koncentrálóképesség csökkenése hozzájárulhat a balesetveszélyes helyzetek kialakulásához is.

A munkahelyi klímakörnyezetbõl eredõ kockázatok is a dolgozókat érõ megterhelések körébe tartoznak, így ezekre vonatkozóan is el kell végezni a kockázatértékelést, és megelõzõ intézkedéseket kell hozni a munkavállalók egészségvédelmére.

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült, „A klímaváltozás hatásai” témájú kiadványban adunk tájékoztatást.
 

 

2023-08-08,
Kapcsolódó hírek




2023.07.25. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- az atipikus jogviszony - kiemelten az egyszerûsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályokról.

A munkaviszony tipikusan határozatlan idõre, teljes munkaidõben történõ foglalkoztatásra létesül, a munkaszerzõdést kötõ munkáltatónál meghatározott munkakörben történõ rendszeres munkavégzésre.    

A foglalkoztatási igények változásával egyre inkább elterjedt az atipikus jogviszony, mely számos esetben rugalmasabb munkajogi szabályok alkalmazását teszi lehetõvé.

Az atipikus foglalkoztatási forma olyan munkaviszonyt jelent, amely eltér a hagyományos formától egy vagy több feltételt tekintve, mely a felek személye, a jogviszony idõtartama, a munkavégzés helye, az elvégezhetõ munkafeladatok, a munkaidõ mértéke, illetve beosztása. A munkáltató és a munkavállaló a munkaszerzõdésben az atipikus munkaviszonyban külön és kifejezetten megállapodnak, az egyszerûsített foglalkoztatás esetén a jogviszony létesítésére sajátos szabályok érvényesülnek.

Az atipikus jogviszony egyes típusairól a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Az atipikus jogviszony – kiemelten az egyszerûsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályok” témájú kiadványban adunk tájékoztatást.

A kiadványban ismertetett foglalkoztatási formák szabályait a munka törvénykönyvérõl szóló 2012. évi I. törvény 15. és 16. fejezete, az egyszerûsített foglalkoztatás speciális szabályait az egyszerûsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény határozza meg.
 

2023-07-25,
Kapcsolódó hírek




2023.07.05. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- a rendkívüli munkavégzés díjazásáról.

A munkaidõ-beosztástól eltérõ munkaidõ, a munkaidõkereten vagy elszámolási idõszakon felüli munkaidõ, és az ügyelet tartama rendkívüli munkaidõ. A rendkívüli munkaidõben végzett munka munkavállalói oldalon olyan többlet-igénybevételnek minõsül, melyet a munkáltatónak ellentételeznie kell. Az ellentételezés formája függ attól, hogy a rendkívüli munkavégzés milyen idõszakra esik, az lehet bérpótlék, szabadidõ vagy a kettõ kombinációja, heti pihenõnap (heti pihenõidõ) illetve további lehetõségként átalánydíjazás megállapítása. A díjazás a munkavállalót a rendes munkabérén felül illeti meg, vagyis emellett megilletik mindazok a díjazások, amelyek egyébként a rendes munkaidõben történõ munkavégzés esetén is megilletnék.   

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Rendkívüli munkavégzés díjazása”  témájú kiadványban adunk tájékoztatást.
 

2023-07-05,
Kapcsolódó hírek




2023.06.28. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
a klímaváltozás egészségre gyakorolt hatásának munkavédelmi szempontból történõ vizsgálatáról

 

A klímaváltozás, a globális felmelegedés, a szélsõséges idõjárási viszonyok okozta jelentõs környezeti változások hatással vannak az emberek egészségére, munkaképességére, munkateljesítményére. A túlzott meleg, a tartós hõhullámok, a légszennyezõdés a szabadtéren munkát végzõkre, a környezeti hõmérséklet emelkedése a magas beltéri hõmérsékletû zárt terekben dolgozókra is veszélyt jelent.

A GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projektben a klímaváltozás hatásainak elemzésére tanulmány készült „A klímaváltozás egészségre gyakorolt hatásának munkavédelmi szempontból történõ vizsgálata” témában.

A tanulmány ismerteti a klímaváltozás okait, folyamatát, az extrém idõjárási helyzetek szerepét, környezeti veszélyeket, a munka világát érintõ kockázatokat, a lehetséges egészségkárosodásokat, emellett a klímamodelleket, útmutatókat, stratégiát, szabályozásokat és a kockázatcsökkentõ megoldásokat. A tanulmány munkavállalók, munkavédelemért felelõs vagy arra rálátással bíró személyek véleményét és helyes gyakorlatokat, jó példákat (egyszerûen adaptálható megoldásokkal), javaslatokat is bemutat.

Ez elõsegítheti a humán adaptációt, a szélsõséges idõjárási helyzetek szerepének jobb megismerését, a klímaváltozás következményeként a munkavállalóknál közvetlen és közvetett módon a jövõben potenciálisan kialakuló lehetséges egészségkárosodások, megbetegedések megelõzését, a felkészülést és alkalmazkodóképességet javító egészségügyi és munkahelyi szintû intézkedések alkalmazását.


Tanulmány: A klímaváltozás egészségre gyakorolt hatásának vizsgálata tanulmány.

Összefoglaló kiadvány: A klímaváltozás egészségre gyakorolt hatásainak vizsgálata kiadvány.

2023-06-28,
Kapcsolódó hírek




2023.06.27. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- a munkaviszony megszûnésekor és megszüntetésekor kapcsolatos jogokról és kötelezettségekrõl.

A munkaviszony lezárása során a munkáltatónak jogszabályban meghatározott elszámolási (munkabér és egyéb járandóság) és igazolás kiadási, a munkavállalónak munkakör átadási és elszámolási kötelezettségei állnak fenn. A munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban elõírt igazolások a munkavállaló újbóli elhelyezkedése, az álláskeresési ellátások és az adóbevallás miatt lényegesek.

A dokumentumok átadását abban az esetben is teljesíteni kell, ha esetleg valamilyen (jog)vita vagy nézeteltérés van a felek között, akár a munkaviszony megszüntetésének jogszerûségét érintõen is.

A munkaviszony megszüntetés jogszerûségének vizsgálatára a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság hatásköre nem terjed ki, annak elbírálására a bíróság jogosult.  

A munkáltatónak a jogviszony megszûnését be kell jelentenie az állami adóhatósághoz, az adózás rendjérõl szóló 2017. évi CL. törvény 1. sz. melléklet 3. 2. pontjában foglaltaknak megfelelõen.   

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Amire a munkaviszony megszûnésekor figyelni kell – jogok és kötelezettségek” témájú kiadványban adunk tájékoztatást.

Munkaügyi kérdésben a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályától kérhetõ tájékoztatás, a https://mvff.munka.hu/ weboldal TÁJÉKOZTATÁS – FELVILÁGOSÍTÁS menüpontja alatt.
 

2023-06-27,
Kapcsolódó hírek




2023.06.22. - A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- a rendkívüli idõjárás esetén történõ munkavégzés szabályairól - hõség.

A hõség megviseli az emberi szervezetet és a munkáltatónak védelmi intézkedésekkel, munkajogi szabályok alkalmazásával biztosítania kell a munkavállalók védelmét.

Az egészségügyi feltételek mellett a megfelelõ munkaszervezés és munkaidõ-beosztás segítik a rendkívüli idõjárási körülményekhez való alkalmazkodást.

A munkáltatónak a munkaidõt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére figyelemmel kell beosztania, fontos a munka- és pihenési idõszakok ütemezése, a munkavállalók egymást váltása, a munkavégzés megszakításával történõ kötelezõ rendszeres pihenõidõk kiadása.

A munkavégzési szabályokról a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „A rendkívüli idõjárás esetén történõ munkavégzés szabályai – hõség” témájú kiadványban adunk tájékoztatást.
 

2023-06-22,
Kapcsolódó hírek




2023.06.21. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- a munkaeszközök biztonságáról

 

A munkahelyeken a munkavégzés során alkalmazott vagy azzal összefüggésben használt munkaeszközök (gép, készülék, szerszám vagy berendezés) biztonságos mûködtetése, rendeltetésszerû használata munkavédelmi követelmény. A gépekre vonatkozó szabványok és törvényi, rendeleti elõírások, gyártói dokumentációk határozzák meg a munkaeszközök biztonsági és egészségvédelmi követelményeit.
A munkáltató kötelezettségei mellett a munkavállaló kötelezettségei is megjelennek a használt munkaeszközökre vonatkozóan.
Az elmúlt évben a legtöbb munkavédelmi intézkedés a nem megfelelõ munkaeszközök miatt történt, mely a munkaeszközök ellenõrzésének, felülvizsgálatainak és karbantartásának, a feltárt hiányosságok javításának szükségességét mutatja. Az elõírások betartásával a fizikai sérülések (balesetek) bekövetkezése elkerülhetõ, illetve annak kockázata minimálisra csökkenthetõ.  

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Munkaeszközök biztonsága” témájú útmutatóban adunk tájékoztatást. A tudásanyag elsajátítása ellenõrzõ kérdések alapján tesztelhetõ, melyhez a szükséges megoldókulcs is elérhetõ.

A szakmai anyag alkalmas a munkavédelmi alapismeretek online eszköztárának kialakítására, oktatásokhoz, képzésekhez.

2023-06-21,
Kapcsolódó hírek




2023.05.22. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- vizuális segédanyag és módszertani útmutatóról a biztonsági és egészségvédelmi szimbólumok területén

A munkahelyeken a biztonsági és egészségvédelmi jelek kihelyezésével a munkát végzõk és a munkavégzés hatókörében tartózkodók a veszélyforrásokat idõben felismerhetik.
A munkáltatónak biztosítania kell, hogy a jelzések jelentését és ehhez kapcsolódóan a munkavállalói kötelezettségeket, azok elmulasztásának következményeit a munkavállalók megismerjék és azokat a foglalkoztatás teljes idõtartama alatt figyelembe vegyék. A szabályozott jelek alkalmazhatók munkáltatói elõírások és kezelési, karbantartási utasítások elkészítéséhez is.  
A szakmai anyagban ismertetjük a szabályozási hátteret, a fontosabb tiltó, rendelkezõ, figyelmeztetõ, elsõsegély és menekülési, tûzvédelmi tájékoztató jeleket, valamint példákat a tagállamok gyakorlatából.
 
Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú  „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Vizuális segédanyag és módszertani útmutató biztonsági és egészségvédelmi szimbólumok területén” témájú útmutatóban adunk tájékoztatást.

 

2023-05-22,
Kapcsolódó hírek




2023.05.18. - A GFM Munkavédelmi Irányítási Fõosztályának tájékoztatása
- egyes feldolgozóipari eljárások munkavédelmi követelményeirõl

A feldolgozóiparban az áruk gyártási folyamata, az alapanyagok megmunkálása, átalakítása során meghatározott szerkezeti felépítésû gépeket, erõgépeket, berendezéseket és egyéb munkaeszközöket alkalmaznak. Ezek mûködtetése, használata és esetleges véletlen érintése különbözõ mechanikai veszélyeket (pl. behúzás, zúzódás, vágási sérülés), villamos veszélyeket (áramütés, égési sérülés) hordoznak magukban, valamint az egyes eljárások alatt veszélyes anyagok, illetve hõ, zaj, rezgés, por okozta egészségkárosító hatásoknak lehetnek a munkavállalók kitéve.
A megfelelõen kialakított és alkalmazott védõberendezések nagyban hozzájárulnak a biztonságos munkavégzéshez, és a megelõzõ védelmi intézkedések megoldást jelentenek a kockázatokkal szemben.

A szakmai anyagban a fémipari, a mûanyagipari, a faipari és a hegesztési eljárások technológiai alapismereteit, a jellemzõ veszélyforrásokat és a védelmi módokat mutatjuk be.

Az ismeretekrõl a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerû foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésû kiemelt projekt keretében készült „Egyes feldolgozóipari eljárások munkavédelmi követelményeirõl” témájú útmutatóban adunk tájékoztatást. A tudásanyag elsajátítása ellenõrzõ kérdések alapján tesztelhetõ (megoldókulcs).
A szakmai anyag alkalmas a munkavédelmi alapismeretek online eszköztárának kialakítására a munkáltatói belsõ ellenõrzések fejlesztése érdekében.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Fõosztálya által mûködtetett
munkavédelmi tanácsadás elérhetõségei:

munkavedelem-info@gfm.gov.hu;
(+36 80) 204 292 zöld szám.

2023-05-18,
Kapcsolódó hírek



Archívum


Nemzetgazdasági Minisztérium
Munkavédelem
Foglalkoztatás-felügyelet
Postacím: 1358 Budapest, Pf.: 17.

E-mail:
munkavedelmi-foo@ngm.gov.hu
foglalkoztatas.felugyeleti-foo@ngm.gov.hu